فناوری استفاده از پهپاد در جامعه ی امروزی با تاثیر گذاری بسیاری زیادی رو به رو میباشد و شیوه انجام بسیاری از کارها را تغییر داده است .
به نظر می رسد در اینده نیز شاهد تاثیر گذاری این صنعت در بخش های مختلف جوامع انسانی باشیم.
هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به فناوری هایی مانند سیستم های پیشرانه ، دوربین های مادون قرمز ، GPS و سیستم های ناوبری ، کنترل کننده های قابل برنامه ریزی و برنامه ریزی خودکار پرواز هستند. بعلاوه ، با استفاده از نرم افزارهای پردازش داده های سفارشی ، هر گونه اطلاعات جمع آوری شده می تواند فوراً برای تصمیم گیری های مدیریت بهتر استفاده شود.


صنعت کشاورزی نیز به دلیل گسترده شدن و نیاز مبرم به تکنولوژی و ابزار های پیشرفته جهت توسعه،افزایش بهره وری و سوداوری بیشتر فناوری پهپاد را با اغوش باز میپذیرد.
هواپیما های بدون سرنشین یا پهپاد ها به کشاورزان کمک می کنند تا بسیاری از فرایند ها و کار های خود را که از نظارت گرفته تا سم پاشی ، بذر پاشی ، نقشه برداری و همچنین نظارت و کنترل هوشمند افات و مشکلات به وجود امده برای محصول را با هزینه کمتر و سرعت بیشتر انجام دهند. که در ادامه به عمق بازار این پهپاد ها و کارایی و اینده درخشان این صنعت می پردازیم.
در سال های اخیر هزینه پهپادهای کشاورزی با شیب بسیار تندی کاهش یافته است ، که نه تنها منجر به انفجار موارد استفاده از پهپادها در کشاورزی شده بلکه آن را به یک سرمایه گذاری بدون ریسک و پربازده برای کشاورزان مدرن تبدیل کرده است.

در حقیقت ، پیش بینی می شود که بازار پهپادهای کشاورزی طی سالهای آینده رشد بسیار زیادی را شاهد باشد. با افزایش سطح جمعیت و تغییر الگوهای آب و هوا ، نیاز به کشاورزی کارآمد اهمیت پیدا می کند.

 
مزایای سم پاشی مزارع از طریق پهپاد های سم پاش :

1- صرفه جویی در زمان
این پهپاد ها با توجه به نوع و مدل به طور متوسط چیزی حدود 4 هکتار در هر ساعت را سم پاشی میکنند که نسبت به سم پاشی به روش سنتی بسیار سریع تر عمل می کند. همچنین در سم پاشی های سنتی در صورت ابیاری زمین  کشاورز باید چند روزی را بعد از هربار ابیاری زمین منتظر بماند تا زمبن خشک شود و امکان ورود افراد و  تراکتور به زمین جهت سم پاشی فراهم شود در صورتی که پهپاد های سم پاش این چنین محدودیتی ندارند  از این جهت نیز می تواند در زمان صرفه جویی نماید.


2- صرفه جویی در هزینه
شاید یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از پهپاد را بتوان صرفه جویی قابل توجهی که این محصول در هزینه های کشاورزان ایجاد می کند را بتوان نام برد. صرفه جویی در مصرف اب ، صرفه جوی در مصرف سم ، صرفه جویی در هزینه های کارگر و جلوگیری از خرابی محصول که به ناچار به وسیله عبور تراکتورها و دیگر ابزارالات کشاورزی و گاها کارگرها در زمین کشاورزی به وجود می اید . اینها همه و همه باعث صرفه جویی عظیمی برای کشاورز می شوند و مشوق بزرگی یست جهت سوق دادن کشاورزان به سمت استفاده از تکنولوژی پرنده های سم پاش.

مدل های پهپاد های کشاورزی موجود

بالا بردن بهره وری از طریق جمع اوری اطلاعات
یکی از کاربردهای تصویری هواپیماهای نظارت بر سلامت گیاهان است. هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به تجهیزات تصویربرداری ویژه ای به نام Normalized Difference Indexation Vegetation (NDVI) از اطلاعات رنگی دقیق برای نشان دادن سلامت گیاهان استفاده می کنند. این امر به کشاورزان این امکان را می دهد که محصول خود را از نظر رشد زیر نظر بگیرند تا بتوانند هرچه سریعتر با مشکلاتی مقابله کنند که گیاهان را نجات دهند. این تصویر به سادگی نحوه عملکرد NDVI را نشان می دهد.

«عملیات طیف سنجی و سمپاشی هوایی - باغات پسته شهرستان زرند ، بخش ارجمندیه»

هواپیماهای بدون سرنشین با استفاده از دوربین های معمولی نیز برای نظارت بر سلامت محصول استفاده می شوند. در حال حاضر بسیاری از كشاورزان از تصاویر ماهواره ای برای نظارت بر رشد ، تراكم و رنگ آمیزی محصول استفاده می كنند ، اما دسترسی به داده های ماهواره ای پرهزینه است و در بسیاری موارد به اندازه تصویربرداری از هواپیماهای بدون سرنشین به صرفه نیست. از آنجا که هواپیماهای بدون سرنشین نزدیک به مزارع پرواز می کنند ، پوشش ابر و شرایط نوری ضعیف کمتر از استفاده از تصویربرداری ماهواره ای هستند. تصویربرداری ماهواره ای ممکن است دقت متر را ارائه دهد ، اما تصویربرداری از هواپیماهای بدون سرنشین قادر به تولید موقعیت مکانی دقیق تصویر به میلی متر است. این بدان معنی است که پس از کاشت ، مناطقی که دارای شکاف ایستاده هستند ، در صورت لزوم می توانند لکه بینی و دوباره کاشته شوند و مشکلات بیماری یا آفات می توانند بلافاصله شناسایی و درمان شوند. داشتن اطلاعات در مورد ارتفاع مزرعه در تعیین الگوهای زهکشی و نقاط مرطوب که باعث می شود روشهای آبیاری کارآمد تر باشد. برخی از خرده فروشان و ارائه دهندگان خدمات پهپادهای کشاورزی همچنین مانیتورینگ سطح نیتروژن در خاک را با استفاده از سنسورهای پیشرفته ارائه می دهند. این امر امکان استفاده دقیق از کودها ، از بین بردن لکه های رشد ضعیف و بهبود سلامت خاک برای سالهای آینده را فراهم می آورد.

مطالب مرتبط

موسسه هوافضا پارس - صاحب امتیاز برند پارس آیرو

کرمان -بلوار جمهوری ، حدفاصل جمهوری 61 و 59 دفتر فروش و مرکز نمایشگاهی شرکت پارس آیرو 

تلفن تماس و خطوط ارتباطی در پیام رسان واتس اپ

03432613273 دفتر مرکزی و مرکز نمایشگاهی

09136176813 سرکار خانم اکبرزاده مدیرداخلی

09136660103 کارشناس فروش

09136124784 پشتیبانی فنی امور مشتریان

بازرگانی

واحد تجارت بین الملل موسسه هوافضا پارس

 دبی - ديرة - ساختمان الریگا (شيخ طهنون) - مجاورت هتل مارک این

امارات متحده عربی

+971 4 326 5452 :تلفن

Address line 1 : f04 room floor 1 all rigga building near mark inn hotel behind khansaheb parking near baniyas metro stn
City : dubai
State : deira
Zip code : 25570

United arab emirate

بالا